Ana SayfaEn İyi ListesiEn İyi Köpek Maması Markaları 2022

En İyi Köpek Maması Markaları 2022

Çoğu canlıda olduğu gibi köpekler için de sağlıklı yaşam sürdürebilmenin yolu, yeterli ve iyi beslenmeden geçer. Doğru bir diyet ve kaliteli mama seçimiyle birlikte köpeğinizde var olan veya oluşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilebilmektedir. Köpek maması seçimi yapılırken; köpeğinizin yaşı, ırkı, kısırlık durumu, sağlık sorunları (alerji vb.) gibi birçok etken göz önünde bulundurulmalıdır.

Yani mama seçimi yapılırken sadece ucuz köpek maması ürünleri gibi ürünlere yönelmek olumsuz sonuçlar yaratabilir. Tabii ki her hayvansever, beslediği hayvan için en iyi mama seçimini yapmak ister. Bu konuda araştırma yaptıklarında da birbirinden farklı birçok köpek maması ürünü ile karşılaşırlar. Bu yazımızda, köpek maması ile ilgili her detaya değinip; aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağız. Başka konular ile ilgili soru işaretlerinizi ortadan kaldırmak için sitemizde bulunan “Nasıl Yapılır?” kategorisini inceleyebilirsiniz.

Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Formlarına göre yaş ve kuru olmak üzere iki çeşit köpek maması bulunmaktadır. Bu iki köpek maması çeşidini ayıran en büyük fark adlarından da anlaşılacağı gibi birisinin kuru diğerinin ıslak bir yapıda olmasıdır. Kuru köpek maması ürünlerinde nemlilik oranı genelde %8 iken, yaş köpek maması ürünlerinde bu oran genelde %75 civarındadır.

Kuru köpek maması ürünleri kedinizin dişindeki tartar oluşumunu önlerken, sürekli yaş mama tüketen köpeklerin diş sağlıklarının olumsuz etkilendiği gözlemlenmektedir. Bunun yanında yaş köpek mamaları; köpeğinizin su ihtiyacını giderip, böbrek ve idrar yollarında oluşabilecek sorunların önüne geçer.

Ayrıca aynı gramajdaki kuru ve yaş köpek mamaları arasında bariz bir kalori farkı görülmektedir. Kuru köpek maması daha çok kaloriye sahipken, yaş köpek maması daha az kaloriye sahiptir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda köpeğiniz için hem yaş hem de kuru köpek mamalarını barındıran bir diyet tercih edebilirsiniz.

Kopek mamalari; yavru, kısırlaştırılmış, yetişkin ve yaşlı olmak üzere 4 farklı kategoride karşımıza çıkmaktadır. Bu köpek mamaları, farklı durumlardaki köpeklerin farklı besin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Yani aralarındaki en temel fark, içeriklerinde bulunan ürünlerin miktarıdır.

Örneğin; yavru köpekler, yetişkin köpeklere göre daha hareketli oldukları ve gelişim sürecinde oldukları için daha fazla besine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yavru köpek maması ürünlerinin besin değerlerinin, yetişkin köpek maması ürünlerinin besin değerlerine göre daha fazla olması normaldir. Yine yaşlı ve yavru köpekler özelinde inceleyecek olursak; aynı sebeplerden dolayı yavru köpek mamaları ürünlerinin besin değerleri, yaşlı köpek maması ürünlerinin besin değerlerine göre daha yüksektir. Kısır köpeklerde ise davranış değişikliklerinin yanında, idrar yollarında taş oluşumu görülebilir. Kısır köpek maması ürünlerindeki magnezyum ve fosfor miktarı azaltılarak, kısırlaştırılmış köpeklerin idrar yollarındaki taş oluşumunun önüne geçilmektedir.

Ayrıca yine kuru mama sayılabilecek bir mama çeşidi olan ödül maması adında ayrı bir köpek maması kategorisi de bulunur. Köpek ödül mamaları, köpekler için bir ana öğün besini olarak tercih edilmek yerine genelde ara öğün veya ek bir atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. Ayrıca adından da belli olacağı gibi ödül maması, köpeğinizin olumlu davranışlarını ödüllendirmek ve eğitimini desteklemek için de kullanılır.

Köpek Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek maması seçilirken yaş, ırk, sağlık durumu gibi birçok farklı detay göz önünde bulundurulmalıdır. Fakat mamalardaki farkı belirleyen en temel özellik yaştır. Örneğin; yavru kediler gelişme ve büyüme çağında olduğundan ve diğer yaştaki kedilere göre daha hareketli oldukları için daha zengin içerikli mamalarla beslenme ihtiyacı duyarlar.

Köpek maması seçilirken, köpeğin ırkı da göz önünde bulundurulması büyük önem taşıyan başka bir konudur. Köpek ırkları fiziksel ve karakteristik fark gösterdiğinden, beslenme ihtiyaçları da farklıdır. Irklar, mama konusunda boylarına göre 3’e ayrılır. Küçük, orta ve büyük.

Yavru köpekler özelinde inceleyecek olursak; örneğin pug, yorkshire terrier gibi köpekler için küçük ırk yavru köpek maması ürünleri tercih edilirken; welsh corgi, french bulldog gibi köpek ırkları için de orta ırk yavru köpek maması ürünleri tercih edilmelidir. Büyük ırk yavru köpek maması ürünleri ise kangal, dogo arjantin gibi köpek ırkları için üretilmektedir.

Köpek maması ürünleri ırklara göre ayrılsa da bazen aynı ırktaki köpekler farklı boyutlarda karşımıza çıkabilmektedir. Bu konuda köpeğin ne kadar mama ile beslenmesi gerektiği ile ilgili bir veteriner herkime danışmak en doğrusu olacaktır. Mama seçimi yapılırken veteriner hekime danışılması gereken bir diğer konu da köpeğin sağlık sorunlarıdır. Aldığınız köpek maması, köpeğinizde bulunan bir sağlık sorununu tetikleyebilir ve sağlık durumunun kötü yönde gitmesine yol açabilir.

Bu yüzden mama seçimi yapılmadan önce mutlaka bir veteriner hekime başvurulması gerekir. Köpek maması ürünleri birçok farklı içerikle karşımıza çıkmaktadır. Protein kaynağı olarak; kırmızı et, balık, tavuk gibi her çeşitten ürün bulabilmek mümkündür. Ama mesela balıklı köpek maması ürünleri, omega 3 bakımından diğer protein kaynaklarına sahip köpek maması ürünlerinden daha zenginlerdir. Ayrıca bunlara ek olarak; köpekler A ve D vitaminlerini kendi kendilerine üretemedikleri için dışarıdan almaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden mama seçimi yapılırken içeriğinde bu vitaminleri barındıran mamaları tercih etmek, köpeğinizin bağışıklık sisteminin korunmasına ve güçlenmesine yardımcı olur.

Köpek Beslerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek maması seçilirken yaş, ırk gibi konulara dikkat etmenin yanında bir de köpeklere kesinlikle verilmemesi gereken besinlere dikkat edilmesi gerekir. Bunlar insanlar tarafından günlük hayatta çokça tüketilen besinler olsa da köpekler için zehirleyici bir etki yaratırlar. Böyle bir risk söz konusuyken, çeşitli sorunlarla karşılaşmamak için köpeğinize uygun olarak üretilen köpek mamaları 15 kg gibi ürünlerden tercih etmeniz en doğru seçenek olacaktır.

Bu zehirleyici etki yaratan besinleri açıklamaya yapay tatlandırıcılar ile başlayabiliriz. Yapay tatlandırıcılar, ksilitol adı verilen kimyasal bir bileşene sahiptir. Aşırı ksilitol tüketimi; insanlarda mide şişkinliği, gaz ve ishal gibi rahatsızlıklara yol açıyorken; köpekler için çok az bir miktarı bile toksik etki yaratır. Bu yüzden hiçbir köpek maması ürününde yapay tatlandırıcı bulunmaz.

Alkol, köpekler için büyük sorunlar yaratabilecek başka bir şeydir. İnsanların aksine köpeklerin böbrekleri alkolü tam olarak süzemediğinden, köpekler büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilmektedir. Köpeğinizin sağlığını etkileyen bir diğer ürün olan kafein ise zehirleyici olmasa da insanlar üzerinde gözüken etkiyi köpekler üzerinde daha etkili bir şekilde yansıtabilir. Bunun sonucunda köpekte hiperaktiflik ve titreme gibi durumlar görülebilir.

Avokado kabuğu, yaprağı ve çekirdeği de köpeğinizin sağlığını tehdit etmektedir. Meyvenin bu kısımlarında bulunan persin adı verilen bir madde, köpeğinizin kusmasına ve ishal olmasına sebep olur. Köpekler için bir diğer zehirleyici madde olan çikolatanın da büyük ölçüde tehlike arz ettiği çokça gözlemlenmiştir. Bunun başlıca sebebi, çikolatada köpeklerin metabolizmasını aksatan bir uyarıcı olan “teobromin” bulunmasıdır. Tükettiği miktara bağlı olarak köpek; kalp sorunu yaşayabilir, midesi bozulabilir, nöbet geçirebilir ve hatta hayatını bile kaybedebilir.

En İyi Köpek Maması Markaları Nelerdir?

Köpek mamaları, içerikleriyle olduğu gibi markalarına göre de çeşitlendirilebilir. Piyasadaki en prestijli ve kaliteli köpek maması ürünlerini sunan markalardan birkaçını incelemek gerekirse:

Hills Köpek Maması

ABD merkezli bir marka olan Hill’s; piyasadaki birçok kedi ve köpek maması ürünleriyle kendini kanıtlamış, oldukça prestijli bir markadır. Hiçbir Hill’s köpek maması ürününde katkı maddesi veya köpeğinizin sağlığını tehlikeye atabilecek bir madde bulunmamaktadır. Bir Hills Kuzu Etli Yavru Köpek Maması 14 Kg ürününün içeriğinde %24.3 oranında protein ve %15.5 oranında yağ bulunmaktadır. Bu oranlar yavru köpeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için oldukça yeterlidir. Ayrıca bu mama içeriğindeki; A, C, D, E vitaminleri ve omega 6 sayesinde yavru köpeğinizin gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda yardımcı olur.

ND Köpek Maması

Birçok farklı köpek ve kedi maması ürünleriyle kendini kanıtlamış bir diğer marka olan N&D, genelde değişik sebze ve et kombinleriyle bilinir. Kuzu etli ve yaban mersinli, balkabaklı ve kuzu etli, balıklı ve portakallı, morina balıklı ve balkabaklı; nd köpek maması çeşitlerinden bazılarıdır. Hiçbir ND köpek mamasıürününde katkı maddesi veya köpeğinizin sağlığını tehlikeye atabilecek bir madde bulunmamaktadır.

Bir Nd Ocean Düsük Tahıllı Balik Portakal Mini Yetişkin Köpek Maması 2.5 Kg ürününün içeriğinde, %30 oranında protein ve %18 oranında yağ bulunur. Bu oranlar yetişkin köpeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Ayrıca içeriğindeki vitaminler, omega 3 ve omega 6 sayesinde yetişkin köpeğinizin bağışıklık sistemi güçleniyorken; glukozamin ve kondroitin sayesinde de eklem sağlıkları korunmaktadır.

Proplan Köpek Maması

köpek maması

Bir diğer en kaliteli köpek maması markalarından birisi olan Pro Plan da ürünlerinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmamaktadır. Bir Pro Plan Tavuklu Büyük Irk Yavru Köpek Maması 12 Kg ürününün içeriğinde; %29 oranında protein ve %15 oranında yağ bulunmaktadır. Bu oranlar yavru köpeğinizin besin ihtiyaçlarını karşılamak için oldukça yeterlidir. Ayrıca proplan köpek maması, içeriğindeki; A, C, D, E vitaminleri, EPA ve DHA yağ asitleri sayesinde yavru köpeğinizin bağışıklık sistemini koruyup, sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Reflex Köpek Maması

2009 yılından bu yana sektördeki varlığını sürdüren Reflex markasının köpek maması ürünleri, lezzetli mamaları ve zengin içeriği sayesinde köpekler için vazgeçilmez bir seçenek olacaktır. Ayrıca Reflex köpek maması ürünleri katkı maddesi veya kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir içerik barındırmaz.

Bir Reflex Kuzu Etli Yetişkin Köpek Maması 3 Kg ürününün içeriğinde, %26 oranında protein ve %14 oranında yağ bulunmaktadır. Bu oranlar, yetişkin köpeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. İçeriğindeki çinko ve B7 vitamini sayesinde, köpeğinizin tüy sağlığının korunması amaçlanmıştır.

Köpek Maması Fiyatları Ne Kadar?

Köpek maması fiyatları konusunda her yaş kategorisinde ve hatta ırklara göre de fiyat farklılığı gözlemlenebilir. Bu farklar ürünün içeriğindeki ana maddeye göre değişkenlik gösterebileceği gibi özellikle protein ve yağ oranına göre de değişkenlik gösterebilir. Yani protein oranı ve yağ oranı daha yüksek olan bir köpek maması ürününün fiyatının, protein ve yağ oranı daha düşük olan bir kopek mamasi ürünün fiyatına göre daha fazla olması normaldir.

Kuru köpek maması ürünleri gramajına göre paketlenir. Bu yüzden farklı gramajdaki köpek maması ürünlerinde fiyat farklılıkları gözlemlenmesi de normaldir. Örneğin bir köpek maması 15 kg ürünün fiyatının, bir köpek maması 3 kg ürünün fiyatına göre fazla olması normaldir. Bu yüzden köpek mamalarının fiyatları ile ilgili net bir şey söylemek mümkün değildir.


Sıkça Sorulan Sorular

Köpekler Mama Dışında Ne Yer?

Köpek mamasının bittiği ve tedarik edemediğiniz durumlarda köpeğinizi başka besinlerle besleyebilirsiniz. Pirinç, havuç, et, balık, marul, muz, ıspanak, elma, çiğ yumurta bu besinlerden bazılarıdır. Ayrıca köpeğinizin sağlığı için tehlike oluşturabilecek bazı besinler de mevcuttur ve bunlardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bu besinler; avokado kabuğu, yaprağı ve çekirdeği, çikolata, alkol, kafein ve yapay tatlandırıcılardır. Bu besinlerden uzak durulması durumunda köpeğinizi kısa süreliğine mama dışında başka ürünlerle beslemenizde bir sorun bulunmamaktadır

Köpeğime Ne Kadar Mama Vermeliyim?

Köpeğe verilen mama miktarı konusunda yaş ve köpeğin ırkı belirleyici olmaktadır. Ayrıca mamanın kuru veya yaş olması da bu konuyu etkileyen başka bir unsurdur. Öncelikle herhangi bir yaş veya ırktaki köpek için fazla mama vermekten kaçınmanız gerekir. Köpeğinizin diyetinde belli bir ölçü olmalıdır. Genellikle bu hesap yapılırken köpeğin kilosu 20 işleminin sonucuna göre hareket edilir. Örneğin 10 kglık bir köpek günde 200 gram mamaya ihtiyaç duyar. Fakat yine de köpeğiniz için ideal mama ölçüsü için mama ambalajının üzerini okumak ya da veteriner hekim tavsiyesiyle hareket etmek daha doğru olacaktır.

Köpeğimi Beslerken Yaş Mama mı, Kuru Mama mı Tercih Etmeliyim?

İki mama çeşidinin de kendilerine göre çeşitli avantajları bulunmaktadır. Örneğin yaş köpek maması, köpeğinizin sıvı ihtiyacını karşılarken; kuru köpek maması da dişlerindeki tartar oluşumunun önüne geçmektedir.

Aynı gramajdaki yaş mama, kuru mamaya göre daha az kalori içerdiğinden; kalori açığını kapatmak için köpeğinizi daha fazla yaş mama ile beslemeniz gerekmektedir. Bu da hem ekonomik olarak mantıklı gelmeyebilir hem de köpeğiniz mamasından sıkılabilir. Bu yüzden, köpeğinizi yaş mama ile besleme gibi bir isteğiniz varsa; hem kuru hem de yaş mama içeren bir diyeti tercih edebilirsiniz.

Köpeğime Ne Zaman Ödül Maması Vermeliyim?

Yavruluklarından itibaren köpeklere ödül maması verilmeye başlanabilir. Genellikle köpeklerin 3-4 aylık olup, dişlerinin çıkması beklenir. Bu süreç tamamlandıktan sonra köpeklere ödül maması verilmesinde bir sakınca yoktur. Fakat yavru köpekler için özel olarak üretilen yavru köpek ödül maması ürünleri tercih edilmesi gerekir.


Sitemizdeki son yazılara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Benzer İçerikler

- Advertisment -

Trending Now

Son Yazılar