Duphaston Ne İşe Yarar? Ne için kullanılır?

Duphaston 10 mg TabletBilgiler
Üretici FirmaAbbott
BileşimiDidrogesteron (10mg)
Depolama25°C’nin altında saklayın
Terapötik SınıfJİNEKOLOJİK
İlaç ProspektüsüPDF İndir

Duphaston, 10mg Tablet kadın kısırlığı tedavisinde, olağandışı adet kanaması ve ağrı gibi sorunlara ve ayrıca düzensiz adet dönemleri, Premenstrüel sendrom (PMS) ve endometriozis gibi sorunların tedavisinde kullanılır. Menopoza girmeden önce adetlerin durması durumunda normal adet döngülerini de eski haline getirir.

Duphaston reçetesiz satılmamaktadır. Bu yüzden tedavi olduğunuz duruma bağlı olarak size verilecektir. Tedavinin dozuna ve süresine, kan tahlilleri, ultrasonografi vb. tetkiklerden sonra doktorunuz karar verecektir. Dozu kaçırmamak için ilacı her gün aynı saatte alınız. Tercihen bir bardak su ile bütün olarak, kırmadan veya çiğnemeden yutunuz. En fazla faydayı elde etmek için doktorunuzun önerdiği süre boyunca almaya devam edin.

Duphaston ne kadar? Tarzında sorular da ilacı temin etmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Östrojen hormonunu dengeleyen Duphaston ilacı, menopoz döneminde yaşadığınız sorunların en aza indirilmesine de yardımcı olacak türdendir. Ancak ilacı doktorunuzdan bilgi almadan kullanmanız doğru olmayabilir. Çünkü yaşadığınız adet gecikmeleri her zaman menopoz ile alakalı olmayabilir. Bu durum hormonel bozuklarınızdan ötürü de olabiliyor. Bu durumun anlaşılması için ise; öncelikli olarak gerekli kan testlerinin yapılması gerecektir. Kan testleri sonrasında ise; doktorlar tarafından östrojen hormonunda eksiklik olduğu belirlenirse, Duphaston ilacı kullanmaya başlamanız da mümkün hale gelecektir.

DUPHASTON TABLET Ne işe yarar?

 • Kadın kısırlığının tedavisi
 • Adet Sırasında Ağrı Tedavisi
 • Premenstrüel sendromun (PMS) tedavisi
 • Endometriozis Tedavisi

DUPHASTON 10 MG FİLM TABLET HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKEN HUSUSLAR :

 1.  İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta doğal olarak üretilen kadın cinsiyet hormonu progesterona benzer etkiler gösteren , progesteron eksikliğine bağlı olarak gelişen adet düzensizlikleri, düşük, kısırlık gibi durumların giderilmesine yardımcı olur.
 3. Sebebi bilinmeyen vajinal kanamanız varsa, bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer fonksiyon bozukluğunuz varsa veya depresyon tedavisi görüyorsanız ya da porfiri rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 5. Eğer  tedaviniz sırasında ara kanama olursa acilen doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz durumunuza göre doz ayarlaması yapacaktır.
 6. İlacı menapoz sonrası östrojen yerine koyma tedavisi için kullanıyorsanız, doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektirmenizi isteyebilir. Doktorunuzun talimatlarına uymalısınız.
 7. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı kullanmayınız.

DUPHASTON TABLET’IN FAYDALARI

Kadın Kısırlığının Tedavisinde

Duphaston 10mg Tablet, rahim astarını hamilelik için hazırlayarak kısırlığa yardımcı olur. Ayrıca adet döneminin düzenlenmesine ve tekrarlayan düşüklerin önlenmesine yardımcı olur. Duphaston 10mg Tablet, tekrarlayan kürtaj öyküsü olan kadınlarda başarılı bir hamilelik şansını artırabilir.

Adet Sırasında Ağrı Tedavisinde

Duphaston 10mg Tablet, adet döneminde karın ağrısı ve kramplardan kurtulma sağlar. Ağrılı bir dönemin yaşamınız üzerinde büyük bir etkisi olabilir, dinlenmeye çalışın, stresi azaltın ve rahatsızlığı gidermek için bol miktarda ılık sıvı tüketin.

Premenstrüel Sendrom (PMS) Tedavisinde

Premenstrüel sendrom, bir kadının adet dönemi sona erdiğinde ortaya çıkan fiziksel ve duygusal rahatsızlıkların bir kombinasyonudur. Duphaston 10mg Tablet şişkinlik, şişme, yorgunluk, ruh hali değişimleri gibi PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Duphaston 10mg Tablet ayrıca PMS ile ilişkili ağrı, kramp ve baş ağrılarını giderir. Toplamda, bu ilaç rahatsızlıkları hafifletmeye ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz, yoga, sağlıklı beslenme ve bol uyku gibi yaşam tarzı değişiklikleri de yardımcı olabilir.

Endometriozis Tedavisinde

Endometriozis, endometriyal dokuya (rahim içini kaplayan doku) benzer dokunun rahim dışında büyüdüğü bir durumdur. Ana semptomlar, alt mide veya sırt ağrısı, adet ağrısı, cinsel ilişki sırasında ve sonrasında ağrı, kabızlık, ishal ve gebe kalma zorluğudur. Duphaston 10mg Tablet, endometriyal dokunun rahim dışında büyümesini engeller ve bu sayede sahip olabileceğiniz semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.

Duphaston Düşüğü Engeller Mi?

Gebelikte Duphaston kullananlar, ilacın düşüğü engelleyip engellemediğini de sıklıkla sormaya devam etmektedir. Uzmanlar ise; gebeliği desteklediğini hamilelerde düşüğü engellemek amaçlı dünyada en çok kullanılan ilaç olduğunu her fırsatta belirtmeye devam etmektedirler. Bu nedenle düşük riskini engellemek amacıyla Duphaston ilacını doktor önerisiyle kullanmakta fayda vardır. Duphaston ilacı adet söktürücü ilaçlar arasında en etkili ürünlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kadınlar adet olamaması, gün içerisinde farklı sorunlarla karşılaşmasına neden olabiliyor. Bu nedenle yaşadığınız problemleri dikkate almanızda ve doktor kontrollerini ihmal etmemenizde fayda vardır.

DUPHASTON TABLET’IN YAN ETKILERI

Çoğu yan etki herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmez ve vücudunuz ilaca uyum sağladıkça kaybolur. Devam ederse veya onlar için endişeleniyorsanız doktorunuza danışın.

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Meme ağrısı

Duphaston İlacı Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Duphaston hakkında tüm sorular doktorlar tarafından detaylı bir şekilde hastalara açıklanmıştır. Dushapton ilacı düzenli bir şekilde kullanılmadığı zaman işinize yaramayacaktır. Bu nedenle doktorunuzun verdiği talimatları eksiksiz bir şekilde yerinize getirmeniz de çok önemli olacaktır. Duphaston ilacını günde 1 ya da 2 kere düzenli bir şekilde kullanıyor olmanız çok önemlidir. Adet döngünüzün 5. Gününden başlayarak 25. Gününe kadar kullanmanız gereken Duphaston ilacı, döngünüzün düzene girmesine yardımcı olacaktır. Ancak ilacı doktorunuza danışmadan erken bırakırsanız, bu durum gecikmelerin yeniden ortaya çıkmasına da sebebiyet verebiliyor. 

Duphaston Fiyat 2022

10 mg 20 tablet fiyatı 50.88 TL‘den eczanelerde satılmaktadır.  Bu fiyattan fazla söylenen eczanelerden alım yapmayın. Satın alırken kutusunun açılmamış olmasına ve son kullanma tarihine dikkat edin. Reçete edildiğinde devlet tarafından bedeli ödenen bir ilaçtır. Doktor tarafından reçete edilebilmektedir.

Duphaston İlaç Prospektüsü

Duphaston 10mg Tablet kaç gün süreyle alınmalıdır?

İlacı aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alınız. Tedavinin dozu ve süresi, size neden Duphaston 10 mg Tablet reçete edildiğine ve tedaviye verdiğiniz cevaba bağlıdır. Tercihen her günün aynı saatinde, yemekle birlikte veya ayrı olarak alabilirsiniz.

Duphaston 10mg Tablet ne için kullanılır?

Duphaston 10mg Tablet, endometriozis (rahim zarının rahim dışında büyümesinin neden olduğu bir sorun) semptomlarını hafifletmek ve düşük progesteron seviyelerine bağlı kısırlığı tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca ağrılı dönemleri rahatlatır, düzensiz dönemleri (yanlış zamanda gelen veya hiç gelmeyen) kontrol eder ve adet öncesi sendromun (PMS) semptomlarını giderir. Ek olarak, menopozdan önce durmuş olan dönemleri (amenore) yeniden başlatır ve olağandışı ağır veya uzun dönemlerin (genellikle menopozun başlaması nedeniyle) durdurulmasına veya önlenmesine yardımcı olur.

Duphaston 10mg Tablet’in hamilelik sırasındaki yan etkileri nelerdir?

Duphaston 10mg Tablet, idrar açıklığını içeren penisin doğum kusuru olan hipospadias riskinde artışa neden olabilir. Bu, anneleri belirli progestojenleri alan çocuklarda görülür. Ancak, bu artan riski geliştirme şansı henüz kesin değil. Şimdiye kadar, hamilelik sırasında Duphaston 10mg Tablet almanın zararlı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Hamilelik sırasında Duphaston 10 mg Tablet almanın risklerini ve yararlarını doktorunuzla tartışın.

Progesteron ve Duphaston 10mg Tablet aynı mı?

Duphaston 10mg Tablet, doğal kadın seks hormonu olan progesteronun insan yapımı bir versiyonudur. Vücudunuzun yeterince progesteron üretmediği durumlarda kullanılır.

Rate this post

Yorum yapın