Rainbow Six Extraction Çıktı!

İlk olarak E3 2019’da duyrulan ve Eylül 2021’de çıkış yapması beklenen Rainbow Six Extraction, birkaç aylık gecikmeyle beraber; geçtiğimiz günlerde oyuncuların beğenisine sunuldu. Oyunculara keyifli bir PvE (Player versus Environment) deneyimi vadeden, bir FPS (First Person Shooter) oyunu olan Rainbow Six Extraction’da; birbirinden farklı ve eşsiz özelliklere sahip 18 karakter, yani Rainbow’daki tabiriyle operatör bulunuyor. Bunun yanında sunulan birbirinden farklı 12 harita da oyunculara farklı deneyimler yaşatacak. Gelin biraz da oyunun konusu ve işleyişinden bahsedelim.

Archaean adı verilen parazit uzaylılar, Dünya’daki bazı yerleri ele geçirir. Verilen çeşitli görevleri tamamlamak ve Dünya’yı bu uzaylılardan arındırmak 1-3 kişilik grupların elindedir. Tabii ki de bir mermiyle uzaylıları yok edemezsiniz. Oyunda ilerlemek için görevleri tamamlamalısınız. Her görevin özelliği değişiklik gösterir. Oyunda bulunan haritalarda değişiklik gözükmezken; düşmanlar, cephane ve sağlık öğeleri gibi etkenler değişiklik gösterebilir.

Tıpkı ağabeyi Rainbow Six Siege’de olduğu gibi Rainbow Six Extraction’da da “stealth” yani saklanarak oynanan sakin ve taktiksel oyun stili başarıya ulaşmak için anahtar noktadır. Aşağıdaki oynanış videosunda da bu oyun stilinin bir örneğini görmekteyiz.

Sakin ve taktiksel oynamak oyunda ne kadar önemliyse; farklı özellikleri olan operatörlerin bir arada uyum içinde çalışması da o kadar önemlidir. Şimdi, Rainbow Six Siege’den de aşina olduğumuz bu operatörlerin özelliklerine değinelim.

Rainbow Six Extraction Operatörleri

Doc

Doc, tıpkı Rainbow Six Siege’de olduğu gibi Rainbow Six Extraction’da da sağlıkçı görevi görür. Yani takım arkadaşlarını ve kendisini iyileştirebilir. Bunun yanında yere düşen yani yaralanan takım arkadaşlarını ve kendisini kaldırabilir. Doc, SG-CQB isimli bir pompalı tüfek kullanmaktadır. Doc karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ela

Ela, mesafeye duyarlı yapışkan patlayıcılar fırlatır. Bu patlayıcılar etki alanına giren düşmanları sersemletir. Ela, Scorpion EVO 3 isimli bir makineli tüfek kullanmaktadır. Ela karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Pulse

Pulse, HB-7 isimli kardiyak sensörünü kullanarak duvar arkasından Archaeanları ve kurtarılmayı bekleyen NPC’leri tespit edebilir. Pulse, M1014 adlı bir pompalı tüfek kullanmaktadır. Pulse karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Alibi

Alibi, kendisinin hologram kopyalarını yerleştirerek düşmanın dikkatini dağıtır. Alibi, Mx4 Storm isimli bir hafif makineli tüfeği kullanmaktadır. Alibi karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Finka

Finka, kendisine ve takım arkadaşlarına geçici olarak can artışı sağlar. Bu can artışı, yaralanıp yere düşen takım arkadaşlarını da kaldırabilmektedir. Finka, SPEAR .308 isimli taarruz tüfeğini kullanmaktadır. Finka karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Hibana

Hibana, uzaktan kontrol edilebilen patlayıcılar fırlatır. Bu patlayıcılar herhangi bir zemine yapışabilmektedir. Hibana, TYPE-89 isimli bir taarruz tüfeği kullanmaktadır. Hibana karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Lion

Lion; belli bir süreliğine, hareket eden herhangi bir düşmanın yerini saptayabilir. Pulse’tan sonra düşmanların yerini saptayabilen tek operatördür. Lion, V3208 isimli bir taarruz tüfeği kullanmaktadır. Lion karakterinin oynanış videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sledge

Adından da anlaşılabileceği gibi Sledge, bir “sledge hammer” yani balyoz taşır. Bu balyoz duvarları kırabilir ve Archaeanları sersemletebilir. Sledge, M590A1 isimli bir pompalı tüfek kullanmaktadır. Sledge karakterinin oynanış videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vigil

Vigil bir süreliğine tıpkı bir hayalet gibi düşmanlar tarafından tespit edilemez hale gelir. Vigil, K1A1 isimli bir taarruz tüfeği kullanmaktadır. Vigil karakterinin oynanış videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

IQ

IQ, elektronik cihazları duvarların arkasından tespit etmeye yarayan bir cihaza sahiptir. IQ, AUG A2 isimli taarruz tüfeğini kullanır.

Jäger

Jäger, “aktif defansif sistem” adında bir cihaz kullanır. Jäger’in cephaneliğinde bu cihazdan 3 tane bulunur ve her bir cihaz 3 adet saldırıyı (mermi vs.) engeller. Jäger, MP7 isimli bir hafif makineli tüfeği kullanmaktadır. Jäger karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Rook

Rook, defans oynamayı seven bir karakterdir. Takım arkadaşları ve kendisine sağladığı ek zırh, sağlık istatistiklerini artırır ve yere düşmeyi önler.

Fuze

Fuze, kırılabilir yüzeylere yapışan patlayıcılar yerleştirir. Patlayıcılar aktif edildiğinde kırılabilir yüzeyin diğer tarafına bombalar fırlatır. Fuze karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Smoke

Smoke, Z9 adı verilen; atıldığı yüzeye yapışan ve uzaktan kontrol edilebilen bir gaz bombası fırlatır. Bu bombanın yaydığı gaz, düşmanlara hasar verir. Smoke karakterinin oynanış videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tachanka

Tachanka, takımdaki herkesin çatışma sırasında kullanabileceği bir hafif makineli tüfek yerleştirir. Tachanka, SASG-12 isimli bir pompalı tüfek kullanmaktadır.

Capitão

Capitão, zehirli ve normal gaz bombası atan TAC Mk0 isimli bir crossbow kullanır.

Gridlock

Gridlock, düşmanları yavaşlatıp onlara zarar veren, Trax Stingers isimli tuzaklar kullanır. Gridlock’un cephaneliğinde bu tuzaklardan 3 adet bulunur. Gridlock karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Nomad

Nomad, silahına takılı olan Airjab Launcher sayesinde yüzeye yapışan iğneler fırlatır. Bu iğnelerin tesir alanına giren düşmanlar geriye püskürtülüp yere düşürülür. Nomad’in cephaneliğinde bu iğnelerden 3 adet bulunur. Nomad karakterinin tanıtım videosuna ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.


Kısa sürede yoğun beğeni toplayan oyun; Xbox Series X ve Series SXbox One, Xbox Gamepass PC ve Konsol, PlayStation 5PlayStation 4Stadia ve bilgisayar platformlarında oyuncuların beğenisine sunuldu. Oyuna eğer xBox GamePass’iniz varsa Ubisoft hesabınızı bağlayarak anında erişebilirsiniz.

Rainbow Six Extraction
Rainbow Six Extraction oyun içi görsel

Son yazılarımıza aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Rate this post

Yorum yapın