En İyi Yaş Kedi Maması 2022

Kedilere Yaş Kedi Maması Verilmeli Mi?

Kedilerin beslenmesi doğal yaşamdaki haliyle örtüşmelidir. Kedilerin gerekli besinleri alabilmesi için kuru mamalar yeterli olabilir, ancak beslenme türü tek çeşitli olmamalıdır. Dolayısıyla kuru mamanın yanında yaş kedi maması, ödül mamaları, kediler için uygun olan meyve ve sebzeler ara ara verilmelidir.

Kedinin Yaşı

Bir diğer önemli konu ise kedinin yaş faktörüdür. Yaş kedi mamaları üretilirken farklı yaş gruplarına ayrılmaktadır. Bu sayede yavru köpekler için üretilen yaş kedi mamalarıyla yetişkin yaş kedi mamaları farklı içeriklere sahiptir. Bu sayede kedinin belirli dönemlerde ihtiyaç duyduğu besin kaynakları direkt olarak sunulur. Mamaların ambalajında hangi yaş aralığı için üretildiği yer almaktadır. Genel olarak yaş aralıkları ise şöyledir:

  • Kedi yavruları: 6 aylıktan küçük kediler için
  • Gençler: 7 ay ile 2 yaş arasındaki kediler için
  • Yetişkinler: 3-6 yaş arası kediler için
  • Olgun: 7-10 yaş arası kediler için
  • Yaşlı: 11-14 yaş arası kediler için
  • Geriatrik: 15 yaş üstü kediler için

Bu aralıklar kedinin ırkına göre fark gösterebilir.

Kediniz için seçtiğimiz En İyi Yaş Kedi Mamaları 2022

1. N&D Yaş Kedi Maması

ND markasının yalnızca yaş kedi maması değil, kuru kedi maması ürettiğini de hatırlatmak istiyorum. Ocean serisiyle küçük dostlarınıza adeta bir ziyafet sunan nd, morina balığından ton balığına, karidesten portakallı yaş mamalara kadar harika konserve kedi mamaları sunuyor.

Nd Yaş Kedi Maması
ÇeşitN&D Balkabaklı ve Bıldırcınlı Kedi Konservesi 80 gr
Nem%75
Protein%12.50
Yağ%5.20
Kül%2.40
Lif%1.00
EnerjiMj/Kg 4,55
İçindekilerBıldırcın Fileto ve Uyluk (%30), tavuk fileto, ringa balığı, haşlanmış yumurta, balkabağı (%5), balık yağı, tatlı patates, nar

2. Animonda Yaş Kedi Maması

Animonda yaş kedi maması, kesinlikle kedilerin asla hayır diyemeyeceği malzemelerden üretilmiş birbirinden leziz konserve mama seçenekleri sunuyor. Kediler için tüm sağlık koşullarını göz önünde bulunduran firma, her daim taze malzemelerden ürettiği konserve kedi maması seçenekleriyle hem Türkiye’de hem de dünya en sevilen mama markaları arasında yer alıyor.

Animonda Yaş Kedi Maması
ÇeşitKarışık Etli Kedi Konservesi 100 gr
Nem%81.0
Protein%11.0
Yağ%5.0
Kül%1.6
Selüloz%0.3
EnerjiMj/100g 0.38
İçindekilerEt (%63), hayvansal yan ürünler ve mineraller (%23 sığır eti, %10 kuzu eti, hindi, tavuk, tavşan)

3. Gourmet Gold Yaş Kedi Maması

Purina bünyesinde kedilerin ağzına layık birbirinden güzel konserve kedi mamaları üreten Nestle firmasına bağlı Gourmet Gold Yaş Kedi Maması, yüksek kaliteli besin değeriyle can dostunuza muhteşem öğünler sunuyor!

Gourmet Yaş Kedi Maması
ÇeşitParça Sığır Etli Yetişkin Konserve Kedi Maması 85 gr
Nem%81.5
Protein%7.5
Yağ%3.7
Kül%1.3
Lif%0.5
Selüloz%0.5
İçindekilerEt ve hayvan türevleri (%4 dana eti), hububat, mineraller, balık ve balık yan ürünleri, bitkisel protein özü

4. Royal Canin Yaş Kedi Maması

Royal Canin markasını herhalde duymayanımız yoktur. Belki de birçok kedi sahibinin düzenli olarak satın aldığı kedi maması markaları arasında yer alıyor. Açıkcası firmanın gerek kuru kedi maması, gerekse konserve kedi maması olsun her biri birbirinden kaliteli malzemelerle üretilmiş.

Royal Canin Yaş Kedi Maması
ÇeşitMother&Babycat Konserve Yavru Kedi Maması 195 gr
KıvamEzme
Protein%10,5
Yağ%5.5
Kül%1.8
Lif%1.00
Yaş Grubu0-12 ay
İçindekilerEt ve hayvansal türevler, bitkisel protein ekstratları, süt ve süt türevleri, mineraller, bitkisel ve hayvansal yağlar

5. Gimcat Yaş Kedi Maması

Kaliteli beslenmenin kediler için sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sunduğunu hepimiz biliyor olmalıyız. İşte bu kapsamda Gimcat Yaş Kedi Maması yalnızca kedinizin karnını doyurmak için değil, aynı zamanda kedinizin ihtiyacı olan besin değerlerini almasına yardımcı oluyor. Yani her kedi sahibinin Gimcat Yaş Kedi Maması kullanmasını gönül rahatlığıyla öneriyorum.

Gimcat Yaş Kedi Maması
ÇeşitShinyCat Tavuklu ve Çimenli Yetişkin Kedi Konservesi 70 gr
Nem%86.0
Protein%12.0
Yağ%0.5
Kül%1.5
Lif%1.0
E Vitamini50 mg
İçindekilerTavuk eti (%46), çimen (%4.0), pirinç, potasyum klorid

6. Hills Yaş Kedi Maması

Hills yaşlı kedi maması, tüm kedi cinslerinin tüketimine uygun en iyi konserve mamaları üreten firmalar arasında yer alıyor. ABD merkezli kedi maması üreticisi firma, Prescription Diet ve Science Plan olmak üzere iki farklı ıslak kedi maması markasına sahip. Eminim ki kedini her iki markanın da ürünlerine bayılacak.

Hills Yaş Kedi Maması
ÇeşitAdult Okyanus Balıklı Pouch Yetişkin Kedi Konservesi 85 gr
Nem%43.7
Protein%43.7
Yağ%24.9
Selüloz%2.7
Karbonhidrat%22.3
Kalsiyum0.89
İçindekilerEt ve hayvan türevleri, balık ve balık türevleri, bitkisel kökenli türevler, tahıllar, çeşitli şekerleri, yumurta ve yumurta türevleri, bitkisel protein ekstratları, mineraller

Yaş mama seçerken nelere dikkat edilmeli?

Islak kedi maması, kuru kedi mamalarına göre daha yüksek nem oranına sahiptir. Bu da idrar yolları veya böbrek sorunu yaşayan kediler için daha yararlı olabileceği anlamına geliyor. Birçok veteriner sindirim problemi yaşayan kediler için ıslak kedi mamasının kullanılmasını öneriyor. Aynı zamanda yaş kedi mamaları ağız ve diş sağlığına bağlı olarak çiğnemekte zorluk çeken kediler için mükemmel bir seçenek! Tüm bunlara ek olarak birçok kedi konserve mamaları inanılmaz lezzetli buluyor. Küçük dostlarınız için en iyi yaş kedi maması markalarının hangileri olduğu konusunda detaylı bir incelemede bulunduğumu söylemiştim. Yaptığım seçimlerde kesinlikle kedi sağlığını ön planda tutan vitaminler, mineralleri ve besin değerlerine odaklandım.

Kedilere yaş mama ne zaman ve ne kadar verilmeli?

Kilo problemi olmayan ve ıslak mama sindiriminde problemi olmayan her kedi cinsi haftada 2-3 defa konserve mama tüketebilir. Burada kedinize ikram edeceğiniz yaş kedi mamasının kalitesi son derece önem arz etmektedir.

Kedi yaş maması nasıl seçilir?

Konserve (ıslak, yaş) kedi maması satın alırken AAFCO, FEDIAF ve doğal av analiz verilerini değerlendirerek en doğru seçimi yapabilirsiniz. Kediniz ister yavru ister yetişkin isterse yaşlı olsun, her daim sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürmesine katkıda bulunacak siz değerli hayvan sahiplerisiniz! Bu kapsamda kediniz için her daim kaliteli kedi mamaları kullanmanız gerekiyor. Özellikle içeriğinde %100 doğal besinler bulunan ve kedinizin vücut fonksiyonlarını destekleyici mamalar kullandığınızdan emin olmanız gerekiyor. Bazı kedi sahiplerinden duyuyorum ki “Kedim ne bulsa onu yiyor” diyor. E herhalde ağzı yok dili var kediniz siz ne verirseniz onu yiyecek. Hal böyle olunca kedinizin karnını doyurmasını değil, vücudunun gerekli olan besinleri almasına izin verin!

Evde kedi yaş maması nasıl yapılır?

Kediler zorunlu olarak etobur canlılardır ve beslenmelerinde et veya balıktan elde edilen protein, taurin ve arginin gibi amino asitler (et veya balıktan), yağ asitleri, vitaminler ve minerallere ihtiyaç duymaktadır. Kedinizin damak lezzetine uygun yaş kedi maması yapımında kullanabileceğiniz bileşenler içerisinde; pirinç, ıspanak, kıyma, ton balığı, ciğer, tavuk ve havuç yer almaktadır.

Kedi yaş maması kaç para?

2022 yılında Petzzshop.com’da yer alan binlerce konserve – yaş kedi maması çeşidi içerisinde en ucuz ıslak kedi maması fiyatı 3 TL iken, en yüksek yaş kedi maması fiyatı 122 TL olarak satışa sunuluyor.

Rate this post

Yorum yapın