2022 için En İyi Valorant Mouse Tavsiyeleri

Valorant, 2020’de çıktığı zamanlarda CSGO ve R6S yetenek tabanlı bir karışımın işe yarayacağını düşünmemişti. Oyun, 2020’de Twitch’de 1,7 milyonluk bir izlenme aldı ve en popüler Esports oyunlarından biri haline geldi. Buna rağmen Valorant hala birçok oyuncu için yeni bir oyun ve bazı şeyler hala bilinmez durumda. En İyi Valorant Crosshair konumuza bakarak size uygun Crosshair ayarlarınızı yapabilirsiniz. Satın alabileceğiniz en iyi Valorant fare modelini aşağıda bulabilirsiniz.

[wptb id=406]

Yukarıdaki liste daha önce denediğimiz ve incelemelerimize dayanmaktadır. Kişisel ve nesnel olan farelerin karışımı anlamına gelmektedir. Farelerin detaylarına aşağıdaki konumuzun devamında ulaşabilirsiniz.

1. Logitech G Pro Kablosuz Oyun Faresi

[wptb id=408]

Logitech, Mouse sektöründe uzun yıllardır hizmet veriyor. G Pro Wireless, şirketin yaptığı en iyi mouselardan biri. 50’den fazla profesyonel Esports oyuncusu ve G2 takımındaki Shox da dahil olmak üzere bu farenin tasarlanmasında yardımcı oldu. League of Legends ve Counter-Strike düşünülerek oluşturuldu. Ancak CS ve Valorant arasındaki benzerlikler, bunun gibi donanımların her iki oyun için de aynı seviyede performans göstermesine izin veriyor.

Logitech G Pro, kablosuz olmasına rağmen en yeni teknolojiyi bir araya getirerek tepki süresinin çok düşük olmasını sağlıyor.

Çoğu profesyonel farede olduğu gibi, G Pro Wireless, uzun süreli turnuva kullanımı için özel olarak oluşturulmuş, çok yönlü ergonomik bir tasarımdan yararlanır. Bu el yorgunluğunu ve krampları ortadan kaldırırken süper hafif 80 gram ağırlığındadır.

Logitech’in GHUB yazılımı aracılığıyla başlatılan yeni nesil HERO 25K sensör güncellemesiyle uyumludur. Bu, yerleşik 32 bit ARM mikroişlemcinin, hareketlerinizi 400 IPS’ye kadar takip edebilen 25.600 DPI’ye ulaşmasını sağlar. İngilizce’de, fare oyun içindeki vuruşlarınızı gülünç derecede yüksek DPI sayılarında zahmetsizce izleyebilir ve bu sırada herhangi bir yumuşatma veya filtreyi kaldırır.

Logitech G Pro Wireless, En İyi Valorant Faredir

G Pro Wireless ucuz değil, yanlış anlamayın. Ancak, farenin tasarımının karmaşıklığını haklı çıkarmayan bir fiyat etiketine sahiptir. Neredeyse iki katı fiyatla kablosuz farelerden daha iyi performans göstermekte ve piyasadaki en iyi fare olma özelliğini taşıyor. 2.000 TL’den biraz fazlaya mal olması ve hala G2, 100T, Sentinels ve Cloud9 üyeleri de dahil olmak üzere 60’tan fazla farklı Valorant profesyoneli tarafından kullanılması, gerçekte ne kadar etkileyici olduğunun bir kanıtıdır.

ARTILARI

 • Özelleştirilebilir çok yönlü tasarım
 • Çıkarılabilir düğmeler
 • 80 gram ağırlığında küçük ve hafif ergonomik tasarım
 • Ortalama 48-50 saat pil ömrü

EKSİLERİ

 • Öncelikle LOL ve CSGO oyuncularının girdileriyle yapıldı. Esport oyunlarında daha geniş kapsamlı olmalı.
 • Sağ / Sol tıkları biraz fazla hassas eğer dikkatli olmazsanız çift tıklama yapabilirsiniz.

2. Razer Viper Ultimate

Viper Ultimate, Razer’ın G Pro Wireless ile rekabet etme girişimiydi. Logitech’in çığır açan sürümünden tam bir yıl sonra çıktı, yüksek rekabetçi oyun seviyesinde Logitech ile mücadele etmek için piyasaya çıktı.

En iyi valorant oyuncularının yalnızca 3 tanesi bu fareyi kullanmaktadır. Farenin iki tarafında da bolca düğme bulunuyor fakat herhangi bir şekilde sökülemiyor. G Pro’dan 6 gr daha hafif olan mouse toplam 74g ağırlığındadır.

Razer Viper Ultimate, vücudun yan tarafında kauçuk bir tutuşa sahiptir – birçok rakibinde eksik olan bir rahatlık katmanı ekleyen hoş bir dokunuş. Yine de bu farenin ergonomik tasarımının bittiği yer burası gibi görünüyor.

Sensör, sensör teknolojisinde pazar liderlerinden biri olan PixArt ile birlikte tasarlanmıştır . 20.000 DPI’a kadar ve 650 IPS’yi destekler. Ancak, bu donanım parçasının gerçekten öne çıkmasına yardımcı olan şey, akıllı izleme, asimetrik kesme ve hareket senkronizasyon teknolojisinin dahil edilmesidir.

Razer Viper Ultimate, Logitech’e harika bir alternatif

Logitech ürünlerini herhangi bir nedenle kullanmamaya karar verdiyseniz, bu en iyi üst düzey alternatiftir. G Pro Wireless’a göre üstün izleme özelliğine sahiptir, ancak bu ifade tek başına farenin en büyük sorunlarından biridir. Her zaman ayak uyduramayacağı modellerle karşılaştırılacaktır.

ARTILARI

 • Şarj istasyonu ile gelmektedir.
 • Focus+ Optik Sensör rakiplerine kıyasla daha iyi bir iş başarmaktadır.
 • Hafif 74 gram ağırlık

EKSİLERİ

 • Sağ ve Sol tıkları beklenenden daha kötü.
 • Çok yönlü tasarım, ergonomik olmayan bir tasarımla sonuçlanıyor.

3: BenQ Zowie EC2

Valorant için en iyi fareleri önerirken ne yazık ki 4 haneli fiyatlara çıkmamız gerekiyor. Herkes bu kadar parayı fareye ve klavye gibi küçük parçalara vermeyi göze alamaz. Fiyat/Performans ürünüm aşağılarda olsa da BenQ Zowie EC2 bu parayı hak edecek seviyededir.

Zowie, 2008’den beri Espor camiasına üst klasman donanım üreten bir ekip. BenQ, bu ekip sayesinde ünlü BenQ XL monitör serisiyle oyun pazarına girmeyi başardı. EC2’de bu iki firmanın birleşmesi ile oluşan bir üründür.

Özellikle, bu farenin ergonomik tasarımına çok fazla odaklanıldı. Sadece sağ elini kullanan oyuncular için olsa da, şimdiye kadar gördüğüm konfor açısından harika bir fare. EC2’nin her santimi, fareleri fiyatının iki katı kadar sudan çıkaracak şekilde ergonomik olarak optimize edilmiştir.

BenQ Zowie EC2 Uygun Bütçeli Mouse

Çok fazla cebinizi yormadan rekabetçi bir seviyede kalmak isteyen kullanıcılar için olan BenQ Zowie EC2 mouse, ergonomik yapısıyla daha rahat bir kullanım sunacaktır.

ARTILARI

 • Fiyatına göre performans açısından daha iyi durumda.
 • EC2’nin toplam ağırlığı 90g
 • En büyük masa yapısında bile yeterli kablo boyu 6.6ft sahiptir.

EKSİLERİ

 • Özelleştirilebilir DPI eksikliği olmaması bazı kullanıcılar için zorlayıcı bir durum.
 • Dışarıdan bakıldığında yeterince güzel görünmüyor.

4: Logitech G Pro X Superlight

Valorant Profesyonel oyuncular arasında sadece 19 kişi Logitech G Pro X Superlight kullanmakta. Bu mouse, G pro Wireless’ın daha hafif versiyonu olmasına rağmen, TSM ekibindeki 5 kişi bu Mouse ile NA sıralamasında üçüncü oldu.

Wireless modeli ile bunun arasındaki tek fark sadece hafif olması. Logitech bu mouse yaparken sadece hafif olmasına özen gösterdi. Toplam ağırlıktaki azalma dışında, bu fare ile G Pro Wireless arasında çok fazla fark yok. Her ikisi de kablosuz iletişim için Logitech’in LIGHTSPEED teknolojisini kullanır, her ikisi de basit ama etkili ergonomik tasarıma sahiptir ve her ikisi de HERO 25K sensör kullanır. Ancak, fare altlığınızdan aldığınız direnci en aza indirmeye yardımcı olan PTFE ayaklar. Bu, G Pro Wireless’ın eksik olduğu bir şey.

Valorant için aynı zamanda Hafif olan en iyi fareyi arıyorsanız, işte bu

G Pro X Superlight’ın pazarlaması, bir nedenle özel olarak bununla ilgiliydi. Diğer oyun farelerinin size verdiği ağırlıkla mücadele ediyorsanız, bu fare çok uygun bir alternatif sunuyor. Sadece solak oyuncularla uyumlu olmadığını unutmayın. Üzgünüm beyler!

ARTILARI

 • G Pro X Superlight, piyasadaki en hafif mousedur.
 • HERO 25K sensör ve Lightspeed kablosuz iletişim özelliklerine sahip bir modeldir.
 • Mouse’un inanılmaz derecede 70 saatlik pil ömrü vardır.

EKSİLERİ

 • G Pro Wireless’tan iki yıl sonra piyasaya sürülmesine rağmen Logitech’in bu fareyi çok yönlü yapmaması şok edici.

5: Razer DeathAdder V2

Yıllardır birçok oyuncunun oyun mouse olarak kullandığı Razer DeathAdder V2, 2020’de piyasaya sürülmüş ve halihazırda endüstri devi olan farenin bir üst sürümüdür.

Her ikisi de en iyi 10 NA ekibi olan 100T Asuna ve LG Aproto dahil olmak üzere beş farklı profesyonel şu anda DeathAdder V2’yi kullanıyor .

DeathAdder V2’nin sahip olduğu tüm geliştirmelerden açık ara en önemlisi Razer’ın Focus+ Optik Sensörünün dahil edilmesidir. Razer Viper incelememde bu sensörü çokça gözden geçirdim, bu yüzden zaten bilmeniz gereken bilgiler üzerinde durmayacağım.

DeathAdder V2’nin pazarlaması, ağırlıklı olarak farenin ergonomisine odaklandı. Hem pençe hem de avuç içi oyuncularla iyi çalışan tipik sağ elini kullanan Razer fare tasarımına sahiptir ve farenin her iki altında da kauçuk bir tutuş içerir. Tüm V2 yapısı 82g’de çalışıyor.

Son olarak, fare, fare altlığınızdan aldığınız herhangi bir sürtünmeyi en aza indirmeye yardımcı olmak için PTFE ayaklarını kullanır. DeathAdder’ın kullandığı Razer Speedflex kablosu, bu pürüzsüzlük faktörüne on kat yardımcı oluyor.

Razer DeathAdder harika bir bütçe faresidir

BenQ Zowie EC2, harika bir alternatif bütçe Valorant fare seçeneğidir ve G Pro Wireless, fiyat için gülünç derecede etkileyicidir. Ancak, 100$’ı aşmadan en iyi performansı arıyorsanız, DeathAdder V2 tam da bu.

ARTILARI

 • G Pro X Superlight, piyasadaki en hafif mousedur.
 • HERO 25K sensör ve Lightspeed kablosuz iletişim özelliklerine sahip bir modeldir.
 • Mouse’un inanılmaz derecede 70 saatlik pil ömrü vardır.

EKSİLERİ

 • G Pro Wireless’tan iki yıl sonra piyasaya sürülmesine rağmen Logitech’in bu fareyi çok yönlü yapmaması şok edici.

Tüm Fareler Tüm El Boyutlarına Uyar mı?

Pek değil, hayır. Çoğu üst düzey fare, genelleştirilmiş, ortalama el boyutları için üretilmiştir. Özellikle büyük veya küçük elleriniz varsa, özellikle el tipi için tasarlanmış bir alternatif aramak isteyebilirsiniz.

Solaksam Sağ El Fare Kullanabilir miyim?

Yani teknik olarak evet. Sağ elini kullanan bir fareyi takıp sol elinizle oynamaktan sizi alıkoyan hiçbir şey yok. Ancak, oldukça esnek bir yüzük parmağınız yoksa, onunla bir şeyler yapmakta zorlanacaksınız.

İlk Oyun Fareme Ne Kadar Harcamalıyım?

Valorant veya başka bir oyun için ilk özel oyun farenizi satın alıyorsanız, her zaman 60 dolarlık bir fiyat aralığına bakmanızı öneririm. Benim tercihim her zaman DeathAdder V2 olacak, ancak 60 $ size bu farenin dışında birçok seçenek sunuyor.

Oyun Faresi veya Oyun Klavyesi Almak Daha mı Önemli?

Bunun cevabı kime sorduğunuza bağlı. Şahsen, iyi bir farenin iyi bir klavyeden çok daha önemli olduğunu savunuyorum . Fareniz, hedefinizin ne kadar iyi olduğunu belirler. Sizi bilmem ama bu benim için anahtarlarımın kulağa hoş gelmesini sağlamaktan biraz daha önemli.

En İyi Oyun Faresini Hangi Şirket Üretiyor?

İyi fareler üreten birçok üretici var. Ancak, dikkat edilmesi gereken iki büyük isim Razer ve Logitech. Bu şirketlerin her ikisinin de bir sebepten dolayı bu listede iki faresi vardı. Bir farenin iyi olup olmadığını anlamanın kolay bir yolunu arıyorsanız, bu ikisinden herhangi bir model almak genellikle güvenli bir yatırımdır.

Oyuncu Faresi Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ergonomi ve Ağırlık

Bir oyun faresinin şekli önemlidir çünkü elinizde ne kadar rahat hissettiğini belirler. Ayrıca, bir farenin solak veya sağ elini kullanan oyuncular için uygun olup olmadığını da belirler.

Elinizi belirli bir pozisyonda kalmaya zorlayan bir şekle sahip bir fare, uzun saatler boyunca oyun oynamak çok rahatsız edici olacaktır.

Garip şekilli bir fare bir oyuncunun elinde rahat hissederken, diğerinin elinde çok tuhaf hissedebilir. Bu nedenle, çoğu durumda şekil kişisel bir tercih meselesidir. İki ana tasarım vardır:

Ergonomi

Ergonomik oyun fareleri, kullanıcının eline doğal olarak uyacak şekilde tasarlanır / şekillendirilir, böylece kas gerginliğini ve rahatsızlığını azaltır. Ergonomik farelerin yanlarında, başparmağınızın ve parmaklarınızın rahatça üzerine oturmasını sağlayan ve tutuşunuzu güçlendiren oluklar vardır.

Fare düğmeleri de stratejik olarak yerleştirilmiştir, böylece parmaklarınız üzerinde kolayca durabilir. Bu, uzun saatler boyunca oyun oynamayı planlıyorsanız onları daha iyi bir seçenek haline getirir.

Ergonomik bir oyun faresi seçerken, elinize tam olarak oturduğundan emin olmak önemlidir. Ayrıca, sağ elini ve sol elini kullanan kişiler için ergonomik farelerin farklı şekilde tasarlandığını unutmayın.

Ağırlık

Bir oyun faresinin ağırlığı da dikkate alınmaya değer. Ortalama olarak, oyun fareleri yaklaşık 100 gram ağırlığındadır, ancak daha hafif olanlar 80 gram kadar düşükken, daha ağır olanlar 165 gram ağırlığa kadar çıkabilir.

Hafif bir oyun faresi, ile sert kullanımları daha rahat yapabilirsiniz.

Örneğin, CS: GO ve Overwatch gibi FPS oyunlarında düşük DPI, hedefinizi geliştirirken hafif bir fare, hedefinizi değiştirmenize ve karakterleri çok az çabayla hareket ettirmenize olanak tanır. Daha ağır bir fare, hassasiyetin daha az önemli olduğu ve yüksek DPI’nın tercih edildiği yerlerde iyi çalışır. Bu genellikle MMORPG, RTS ve Starcraft, DOTA ve World of Warcraft gibi MOBA oyunları oynarken durumdur.

İyi olan şey, çıkarılabilir ağırlıklara sahip oyun farelerinin mevcut olmasıdır. İhtiyaçlarınıza uyacak şekilde farenin ağırlığını özelleştirmenize olanak tanırlar.

Bu gibi durumlarda, eklenen ağırlık farenizi daha dengeli hale getirir ve en ufak bir güç miktarından kolayca kaymasını önler. Ancak, ağır bir fareyi hareket ettirmek için gereken çaba nedeniyle, uzun süre oyun oynadıktan sonra rahatsız hissetmeye başlayabilir.

Bağlantı

Kablolu

Kablolu oyun fareleri, oyuncular arasında en popüler olanıdır ve bilgisayarınıza bir kabloyla bağlanır. Kablo iki amaca hizmet eder: fareye güç vermek ve fareden bilgisayara sinyal iletmek.

Kablolu farelerde, pilleri değiştirme veya şarj etme konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Ayrıca bağlantı kablo ile sağlandığından dolayı dış sinyal parazitlerine karşı daha kararlıdırlar ve dolayısıyla kablosuz kulaklara göre daha temiz bir bağlantı sunarlar. Ek olarak, benzer özelliklerdeki kablosuz farelere göre daha ucuzdurlar ve kablosuz farelere göre daha hızlı yanıt (gecikmesiz) sunarlar.

Ancak, dezavantajları da vardır. Kabloların bazen diğer çevresel kablolarla dolaşabilmesidir, bu nedenle kablo düzeni yapmanız gerekebilir. Kablo kullanımı, fareyi PC masanızdan uzakta kullanamayacağınız anlamına da gelir ancak oyuncu odaklı bir fare aldığınız için bunu dezavantaj olarak görmeyebilirsiniz.

Kablolu: Örgülü Vs Kauçuk

Kablosuz bir fare yerine kablolu bir oyun faresini tercih ederseniz, kullanılan kablo türüne dikkat etmeniz gerekir. Örgülü kablolar ve kauçuk kablolar arasında seçim yapma seçeneğiniz vardır.

Örgülü kablolar, kablolara ekstra koruma sağlamak için kablo boyunca uzanan koruyucu bir manşona sahip olmaları bakımından kauçuk kablolardan farklıdır. Bu, onları normal kauçuk kablolardan biraz daha dayanıklı kılar.

Ayrıca, koruyucu kılıflar farklı renk ve desenlere sahip olduğundan, PC’nizin yapısına uygun bir renk bulmak mümkündür. Örgülü kablolara sahip olmanın tek dezavantajı, eklenen koruyucu katmanın onları kauçuk kablolardan daha az esnek hale getirmesidir.

Kablosuz

Kablosuz fareler, değiştirilebilir veya şarj edilebilir bir pil ile çalışır ve bu, onları kablolu farelerden biraz daha ağır yapar. Masanızı temiz tutmak veya farenizi ekrandan uzakta otururken kullanmak istiyorsanız, bunlar daha iyi bir seçenektir.

Kabloların olmaması da onları daha taşınabilir bir çözüm haline getiriyor. Olumsuz yanı, biraz daha pahalı olmaları, daha yavaş yanıt vermeleri ve sürekli pil masraflarına sahip olmasıdır.

Bir bütün olarak bakacak olursak, çoğu oyuncu için kablolu bir oyun faresi, Daha ekonomiktirler, daha iyi performans gösterirler ve bakım gerektirmezler. Kablo sorunu, bir fare bungee alarak çözülebilir. Bir oyuncu için, kablosuz oyun faresi en iyi seçenektir.

DPI

Bir çözünürlük birimi olan DPI’ın açılımı Ingilizce “Dot Per Inch” kelimelerinin kısaltmasından geliyor. Yani “inç başına düşen nokta” olarak Türkçe’ye çevirebiliriz.

DPI, bir farenin hareketine ne kadar duyarlı olduğunun bir ölçüsüdür. DPI ne kadar yüksek olursa, imleciniz fareyi hareket ettirdiğiniz inç başına o kadar fazla hareket eder.

Örneğin, 1600 DPI değerine sahip bir fare bir yüzeyde 1 inç mesafe hareket ettirirse, imleç ekranda 1600 piksellik bir mesafe hareket ettirecektir. Benzer şekilde, 3200 DPI’lık bir fare, bir yüzeyde 1 inçlik bir mesafe hareket ettir fare imlecini 3200 piksellik bir mesafeye hareket ettirecektir
Çoğu oyun faresi, genellikle birlikte verilen yazılım veya DPI düğmesi aracılığıyla DPI’yı ayarlamanıza olanak tanır. Farenizi ne kadar DPI olarak ayarlamanız gerektiği bir tercih meselesidir. Bununla birlikte, çoğu oyuncunun DPI ayarı 400 ila 1600 DPI arasındadır.

Aşağıdaki video, farklı fare DPI ayarlarının oyun oynamayı nasıl etkilediğini açıklamaktadır:

Sensör

Fare sensörleri söz konusu olduğunda, oyun fareleri optik veya lazer sensörlerle birlikte gelir. Temel fark, adından da anlaşılacağı gibi, bir lazer, farenin bir yüzeyi aydınlatmak için lazer ışını kullanırken, optik farenin kızılötesi bir LED kullanmasıdır.

Her sensör türünün kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Çoğu oyun faresinde optik sensör ile karşılaşırsınız.

Optik fareler lazer farelere tercih edilir çünkü daha ucuzdurlar ve hedefinizden sapabilecek titreşime daha az duyarlıdırlar. Ayrıca, çoğu oyuncu vaad edilen DPI’dan daha düşük bir DPI’da oyun oynamayı tercih eder, bu da lazer sensörlerin sunduğu son derece yüksek DPI’yı gereksiz kılar.

Lazer farelerin optik farelere göre önemli bir avantajı, cam gibi parlak veya yansıtıcı yüzeyler dahil olmak üzere herhangi bir yüzeyde kullanılabilmeleridir. Bu, çok seyahat ediyorsanız sizin için önem arz edebilir.

Optik fareler yalnızca fare altlığı ve ahşap masalar gibi opak, düz, yansıtıcı olmayan yüzeylerde kullanılabilir.

Kağıt üstünde, lazer fareler optik farelerden daha avantajlıdır. Ancak, çok yavaş hareketlere ve durdukları yerde max hassasiyete sahip olduğu için titreme ve tutarsızlığa neden olabilir. Bu da onları oyun oynamak için bir adım geriye atmaktadır.

Fiyat

Pahalı bir oyun faresine veya herhangi bir ürüne sahip olmanın buna değip değmeyeceğini hepimiz merak etmişizdir. Belki bir süredir ucuz bir oyun faresi kullanıyorsunuz ya da yeni bir fare almak istediniz ve hangisini seçmeniz gerektiğinden emin değilsiniz. Sebep ne olursa olsun, daha pahalı olana geçmeyi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak ucuz ve pahalı bir oyun faresi arasındaki fark nedir ve nasıl daha iyidir?

Ucuz oyun fareleri, genellikle daha düşük kaliteli malzemelerden ve parçalardan yapıldığı için ucuzdur. Sıradan oyun oynama ve basit günlük kullanım için yeterlidir, ancak bunları ciddi rekabet oyunlarında kullanmayı düşünüyorsanız, özellikleri genellikle yeterli değildir.

En iyi yüksek performans ve kaliteli oyun faresine sahip olmak istiyorsanız, daha yüksek bir fiyat harcamaya hazır olun. Pahalı oyun fareleri çok sağlamdır ve değerlerini haklı çıkarmak için daha iyi bir sensöre, daha fazla özelliğe ve daha yüksek özelliklere sahiptir. Ayrıca fare hareketlerini izlemede çok daha hassastırlar, daha yüksek hızları arıza yapmadan idare edebilirler ve daha uzun bir ömre ve dayanıklılığa sahiptirler. Bu yazının sonunda, aradaki fiyat farkını daha iyi anlayabileceksiniz.

Rate this post

Yorum yapın